Tuky-16x9

Tuky: 1.díl – Saturované tuky

Kvalitní saturované tuky z živočišných a rostlinných zdrojů jsou pro tělo koncentrovaným zdrojem energie, větším než proteiny a mnohem větším než karbohydráty. Je to z důvodu navození pocitu sytosti, tráví se pomalu a poskytují tak dlouhotrvající energii. Zajišťují nám tak stabilní fyzickou energii a mentální fokus. Měly by být tedy součástí každého jídla.

Tyto nasycené mastné kyseliny mají dvakrát více kalorií než sacharidy (cukr, pšenice, brambory, ovoce). Lidé mají tendenci snižovat příjem mastných kyselin, aby zhubli. Bohužel takto naše tělo a jeho chemie nefunguje. Ke snížení váhy musíte ubrat na sacharidech a zajistit si dostatečný a pravidelný příjem saturovaných tuků ve stravě. Ano mají sice více kalorií, ale uspokojí váš hlad až 5x více než sacharidy. Tím se tak odkrývá dlouho skryté tajemství, že pojídání tuků pomáhá lidem hubnout.

Kalorie z cukru se chovají jinak než ty z tuku:

1) Tuk má sice více kalorií, ale více zasytí. Sníte tudíž méně jídla a zároveň získáte více energie, soustředěnosti a zvýšíte si výkon.

2) Cukr má méně kalorií, musíte sníst tedy hodně sacharidů, opticky i větší porci jídla, a přesto mám stále hlad, přibíráte, máte výkyvy nálad a mozek je otupělý.

Tuk nevytváří tuk

Většina lidí si myslí, že se pojídáním tuku vytváří v těle tuk. Je to mýtus. Tuk nedělá v těle tuk. Jsou to sacharidy ve formě obilovin, chlebu, škrobu, a rafinovaného cukru, které vytvářejí v těle tuk.

V současné době je většina tuků v našem těle a v naší stravě ve formě triglyceridů. To jsou tři řetězce mastných kyselin připojené k molekule glycerolu. Tyto triglyceridy nepocházejí přímo z tuků ze stravy, ale jsou tvořeny v játrech z nadbytku cukru, který nebyl využit na energii.

Chcete-li se dostat na svou optimální váhu, omezte všechny výše zmíněné sacharidy a přidejte nasycené mastné kyseliny. A až dosáhnete své kýžené váhy, sacharidy tohoto typu si můžete občas dopřát.

Množství tuku ve stravě se liší u každého člověka. Co je však důležité? Zajistit, aby byl tuk součástí každého jídla, které za den sníte. Např. červené maso a vajíčka obsahují dostatečné množství svého přirozeně se vyskytujícího tuku, proto přidávání extra tuku k těmto potravinám bude nižší. Zato miska ovoce by měla být doplněna kokosovým olejem, čerstvým kokosem nebo bio plnotučným jogurtem či kefírem.

Vyhněte se nízkotučným dietám, vedou k mnoha zdravotním problémům, snížení energie, nesoustředěnosti, otupělosti, výkyvům nálad, hormonální nerovnováze, snížení libida, nadváze, depresi a mnoha dalším symptomům. Pokud jste byli dlouho na nízkotučné dietě, začněte se zařazováním tuků do stravy pomalu. Může se zprvu objevit nevolnost, např. u kokosového oleje.

Mezi kvalitní zdroje saturovaných tuků patří:

  1. Živočišné tuky: Nepasterizované máslo kravské nebo kozí, ghí (máslový olej), sádlo, husí sádlo.
  2. Tropické oleje: Kokosový a palmový olej. Kokosový olej může být použit jako potravina a také zároveň k péči o kůži, plet’ a vlasy. Kokosový olej má jednu z velkých výhod, je velmi lehce stravitelný. Po užití se stává v těle okamžitým zdrojem energie. Je ihned stráven slinami a žaludečními šťávami aniž by potřeboval produkovat žluč. Nijak nám nezatěžuje náš organismus.

Není tuk jako tuk a není máslo jako máslo

Při výběru másla dbejte vždy na bio kvalitu. Vybírejte pokud možno farmářské nepasterizované máslo od koz a krav pasoucích se na trávě. Kvalita stravy krávy a kozy ovlivní kvalitu másla. To, co jí kráva a koza, pak do sebe dostáváme skrze tyto živočišné produkty.

Ghí je přečištěné máslo zbavené mléčné bílkoviny a jiných stop nečistot. Ponechán je pak pouze čistý máslový olej. Je vhodné pro lidi, kteří mají problémy s trávením mléčných produktů. Takto získaný máslový olej je vhodný na vaření při vysokých teplotách. Přípravou jídla na ghí zlepšíte vstřebatelnost živin z potravy.

Co byste měli vědět o saturovaných tucích:

  • Nežluknou ani při zahřátí, jsou tudíž vhodné na vaření při vysokých teplotách.
  • Tvoří 50 % buněčné membrány. Dávají buňkám jejich pevnost a tuhost pro jejich správnou funkci.
  • Hrají nesmírně důležitou roli v produkci hormonů a reprodukci.
  • Náš mozek je tvořen téměř 60 – 70% saturovanými tuky.
  • Mají hojivé účinky na celý zažívací trakt, na kůži, plet’.
  • Jejich přítomnost ve stravě zajišťuje zdraví našich kostí. Pro vstřebávání vápníku do kostí, je potřeba alespoň 50% nasycených tuků ve stravě.
  • Pomáhají udržet stabilní zdraví, váhu, silný imunitní systém.
  • Chrání naše játra před toxiny. Tzn. pomáhají játrům odstranit nashromážděný tuk ve formě triglyceridů, z nadbytku sacharidové stravy.
  • Jsou zdrojem cholesterolu, antioxidantů a vitaminů rozpustných v tucích A, E, D, K. Tyto vitamíny potřebují tuk, aby se mohly v těle vstřebat, a umožnily tak vstřebání i jiných vitaminů a minerálů.
  • Mají antimikrobiální vlastnosti a chrání nás před škodlivými mikroorganismy v trávicím traktu.
  • Jsou důležité pro správné využití esenciálních mastných kyselin – omega 3, omega 6

 

Pro více o tucích sledujte další příspěvky na našem blogu.    Veronika

Použitá literatura:

CHEK, Paul. How to eat, move and be healthy!: your personalized 4-step guide to looking and feeling great from the inside out. San Diego, Calif.: C.H.E.K. Institute, c2004. ISBN 978-1-58387-006-8.

MAIDMENT, Karen. Meals that heal: anti-inflammatory healthcare & free from cooking. 2012. ISBN 9780956834812.

FALLON, Sally., Pat. CONNOLLY a Mary G. ENIG. Nourishing traditions: the cookbook that challenges politically correct nutrition and the diet dictocrats. 2nd ed. Washington, DC: NewTrends Pub., c1999. ISBN 0-9670897-3-5.

Sdílet příspěvek